Sneen giver problemer for skraldemændene

Sneen giver problemer for skraldemændene

Sneen har de seneste dage skabt store problemer for skraldemændene. I går blev indsamlingen stoppet, og igen i dag forsinker de hvide masser arbejdet

01 feb 2010

Sne, fygning og glat føre har de sidste dage givet problener for skraldemændene. Ballerup Kommune har hele ugen fået meldinger fra vognmanden om, at der ikke kan hentes affald på adskillige veje på grund af sneen.

Flere gange er indsamlingen af både almindeligt affald og storskrald blevet stoppet efter at flere biler var kørt fast. Andre steder står skraldet under eller bag store bunker af sne, skraldemændene ikke kan forcere.

Ekstra affald kan puttes i en sæk og stillesved siden af den normale beholder/sæk. Affaldet vil blive hentet så snart det kan lade sig gøre, er der i travlheden blevet glemt enkelte containere, vil de blive tømt på næste tømmedag. Ballerup Kommune beklager de gerner, der opstår og opfordrer til at have tålmodighed med skraldemændene, der i øjeblikket har svære arbejdsbetingelser.

Du kan følge situationen løbende på www.ballerup.dk affald og genbrug

Fredag gav sneen blandt andet problemer på:

Fløjholmen, Magleparken, Gl. Rådhusvej og Magleparken 18 Adresser hvor der torsdag var problemer med at hente affald pga sne.Centrumgaden, Rådhuset, Klokkehaven, Lindevænget, Nygårdsvej, Højagerparken, Tangavej, Kirkebyvej, Brandsbyvej, Stensbyvej, Nedrebyvej, Hjulbyvej, Skibbyvej, Magleparken, Ballerup Idrætsby, og Ringtoften.

Senest opdateret: 13 okt 2011